Latest News

WOMEN’S LONG TEAM FOR 2014 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS

Women’s Long Team for 2014 UCI Road World Championships

Cycling Australia is pleased to announce the women’s long team selections for the 2014 UCI Road World Championships which will be held in Ponferrada, Spain, from 21-28 September 2014.

The elite men and under 23 long teams were announced on August 26.

Elite Women

  1. Jessica Allen (Midland, WA / VIS)
  2. Tiffany Cromwell (Upper Sturt, SA / Specialized-lululemon)
  3. Gracie Elvin (Yarralumla, ACT / Orica-AIS)
  4. Katrin Garfoot (Gold Coast, QLD / Orica-AIS)
  5. Shara Gillow (Belli Park, QLD / Orica-AIS)
  6. Taryn Heather (Wodonga, VIC / Bigla)
  7. Chloe Hosking (Campbell, ACT / Team Hitec)
  8. Melissa Hoskins (Lesmurdie, WA / Orica-AIS)
  9. Rachel Neylan (Adelaide, SA / Jayco-AIS)
  10. Loren Rowney (Molendinar, QLD / Specialized-Lululemon)
  11. Sarah Roy (Concord, NSW / Futuroscope)
  12. Amanda Spratt (Springwood, NSW / Orica-AIS)
  13. Carlee Taylor (Marino, SA / Orica-AIS)
  14. Felicity Wardlaw (Benalla, VIC, Bicycle Superstore)
  15. Lizzie Williams (Fitzroy, VIC / Jayco-AIS/Specialized Securitor)

Elite Men

  1. Simon Clarke (Selby, VIC / Orica-GreenEDGE)
  2. Zakkari Dempster (Bendigo, VIC / NetApp-Endura)
  3. Rohan Dennis (Vale Park, SA / BMC)
  4. Luke Durbridge (Bassendean, WA / Orica-GreenEDGE)
  5. Nathan Earle (Hobart, TAS / Sky)
  6. Cadel Evans (Barwon Heads, VIC / BMC)
  7. Simon Gerrans (Jamieson, VIC / Orica-GreenEDGE)
  8. Nathan Haas (Weston, ACT / Garmin-Sharp)
  9. Adam Hansen (Edmonton, QLD / Lotto-Belisol)
  10. Heinrich Haussler (Inverell, NSW / IAM Cycling)
  11. Matt Hayman (Araluen, NSW / Orica-GreenEDGE)
  12. Michael Hepburn (Brookfield, QLD / Orica-GreenEDGE)
  13. Michael Matthews (Farrer, ACT / Orica-GreenEDGE)
  14. Jay McCarthy (Fraser Coast, QLD / Tinkoff Bank Saxo-Bank)
  15. Cameron Meyer (Helena Valley, WA / Orica-GreenEDGE)
  16. Richie Porte (Hadspen, TAS / SKY)
  17. Rory Sutherland (Canberra, ACT / Tinkoff Bank Saxo-Bank)
  18. David Tanner (Williamstown, VIC / Belkin)

Under 23 Men

  1. Harry Carpenter (Norwood, SA / Jayco-AIS)
  2. Alexander Clements (Launceston, TAS / Jayco-AIS)
  3. Caleb Ewan (Moss Vale, NSW / Jayco-AIS)
  4. Campbell Flakemore (Howrah, TAS / Jayco-AIS / Avanti Racing)
  5. Jack Haig (Bendigo, VIC / Jayco-AIS / Avanti Racing)
  6. Jordan Kerby (Mango Hill, QLD / Drapac Pro Cycling)
  7. Robert-Jon McCarthy (Glenelg, SA / An Post)
  8. Robert Power (Midland, WA / Jayco-AIS)
  9. Nicholas Schultz (Sunshine Coast, QLD / RC Roanne)
  10. Samuel Spokes (Tamworth, NSW / Etixx Sports Nutrition)

National Junior (U19) Team for the 2014 UCI Road World Championships

The seven riders selected to the National Junior (U19) Team for the 2014 UCI Road World Championships were announced in July and are as below:

2014 Men Junior Road Team:

  • Lucas Hamilton (VIC) / Ararat District CC / ARARAT / 12-Feb-1996
  • Jai Hindley (WA) / Midland CC / MINDARIE / 05-May-1996
  • Michael Storer (WA) / Midland CC / NORTH PERTH / 28-Feb-1997
  • James Thompson (QLD) / Kangaroo Point CC / WILSTON / 10-Feb-1996

2014 Women Junior Road World Team:

  • Anna-Leeza Hull (NSW) / Northern Rivers CC / MODANVILLE / 15-May-1997
  • Alexandra Manly (SA) / Central District CC / NAIRNE / 28-Feb-1996
  • Macey Stewart (TAS) / Mersey Valley CC / DEVONPORT / 16-Jan-1996

2014 UCI Road World Championships Event Information

The 2014 UCI Road World Championships will be held in Ponferrada, Spain, from 21-28 September 2014. The Championships consists of 12 events in the elite, under-23 and junior categories in the time trial, road race and team time trial. It is the 81st staging of the Championships and the seventh time that it has been held in Spain.

JOIN THE #AUSSIECYCLING CONVERSATION

0
X