Latest News

JADE HAINES AND RUBY ROSEMAN-GANNON WIN WOMEN’S MADISON AT JUNIOR WORLDS

Australia claimed success in the first ever women’s Madison at world level with Jade Haines (WA) and Ruby Roseman-Gannon (VIC) taking a convincing victory in the exhibition event on day 4 of the 2016 UCI Junior Track World Championships in Aigle, Switzerland. Nicola Macdonald (NSW) and Kristina Clonan (QLD) made it two Australian teams on the podium with third.

In the men’s sprint Conor Rowley (VIC) is through to the quarterfinals on Sunday having qualified third fastest. Kelland O’Brien (VIC) finished fifth in the men’s omnium, while in the women’s Brooke Tucker (QLD) is sitting ninth after the first day.

Women’s Madison

Haines and Roseman-Gannon put on a brilliant display in the first ever women’s Madison held at world level. The race was dominated by the two Australian teams from the start with Haines and Roseman-Gannon as well as Macdonald and Clonan picking up points across the sprints.

“I couldn’t be happier to share the win with Jade and finish junior worlds on a high,” said Roseman-Gannon. “It’s so exciting that they have finally introduced the Madison into the women’s category at world level and I hope they continue to include it.”

Haines and Roseman-Gannon took the lead after the second sprint and were consistently at the front picking up points to claim victory on 21, with Great Britain second on 13 and Macdonald and Clonan third on 10.

“We came into the event with good legs – Jade rode a ripper pursuit yesterday and I was feeling really good,” continued the Victorian.

“After a few nerve racking changes we got into a good groove and took the lead, Jade winning the second and third sprints.

“We managed to win the final sprint and sealed the deal for Australia! Unfortunately it was exhibition race so we were not crowned world champions, however we were absolutely ecstatic to win.”

Men’s Sprint

Newly crowned keirin world champion Rowley posted the third fastest time of 10.251secs before defeating Sergey Ponomaryov (KAZ) and teammate Harrison Lodge (SA) in the 1/16 and 1/8 finals to book a spot in the quarterfinal on Sunday.

Lodge’s time of 10.438secs was the 10th quickest with Lodge then defeating Kevin Quintero (COL) in the 1/16 finals. Still feeling the effects of a crash in the keirin, Lodge missed out on advancing further in the competition at the 1/8 repechage stage.

Men’s Omnium

Having started the final of six events that make up the omnium in third, O’Brien took advantage of every opportunity to try and claim the world title, before finishing fifth.

An active points race saw the lead change hands numerous times with O’Brien taking the lead ahead of the halfway point following a ferocious solo attack that gained him a lap.

Earlier in the day O’Brien finished fifth in the 1km time trial in 1min 4.396secs, before clocking a time of 10.592secs for third in the flying lap.

Campbell Stewart (NZL) claimed back to back gold on 224 points ahead of Tomas Contte (ARG-218) and Julius Johansen (DEN-204)

Women’s Omnium

Reigning national champion Tucker sits in ninth place on 70 points after the opening three events of the omnium, 32 from the podium.

Tucker finished seventh in the scratch race, ninth in 2mins 27.008secs in the individual pursuit. Before ending the day with 12th in the elimination race.

Men’s Individual Pursuit

Victorian duo Thomas McDonald and Godfrey Slattery finished next to each other in sixth and seventh in the three-kilometre individual pursuit.

McDonald stopped the clock in 3mins 18.205secs with the younger Slattery half a second further back in 3mins 18.774secs.

Gold went to Switzerland’s Stefan Bissegger in a new World Record time of 3mins 12.416secs, with Rasmus Pedersen (DEN) and Bastian Flicke (GER) rounding out the podium.

TEAM AUSTRALIA

Under 19 Men
Hayden Dicocco-Grant (TAS)
Harrison Lodge (SA)
Thomas McDonald (VIC)
Kelland O’Brien (VIC)
Conor Rowley (VIC)
Cameron Scott (NSW)
Godfrey Slattery (VIC)

Under 19 Women
Tahlay Christie (WA)
Kristina Clonan (QLD)
Jade Haines (WA)
Nicola Macdonald (NSW)
Ruby Roseman-Gannon (VIC)
Brooke Tucker (QLD)

Photo: Guy Swarbrick

The Australian Commonwealth Games Association’s Gold Coast GOLD 2018 Team Preparation program will help to ensure that all cyclists receive the best access to training and competition opportunities, equipment and world-class athlete support services in the lead up to the Games.

0
X