Events Directory


may, 2019

Filter Events

4may - 5All DayTom Lowry

4may - 5All DayDownhill State Round 3 - Wellington Mill

4may - 7All DayRide for Sick Kids 2019

4may - 8All Day2019 Pipeline Challenge

4may8:30 am- 12:30 pmPDCC Peel Junior and Women Development Session #2

4may11:30 am- 5:30 pmPDCC Motorplex Kermese

4may2:00 pmAlbany Cycle Club Mt Barker Handicap

5mayAll DayBMX Super Series 4

5mayAll DayWA State Series XCO Round 4

5may8:00 amEGCC Widgie to Norseman Handicap

11may1:00 pm- 4:00 pmPDCC Dog Hill Road Race

11may2:00 pmAlbany Cycle Club Hill Climb

12may8:00 amATTA Season Close Mother's Day Special

17mayAll Day2019 MTBA Fat Bike National Championships

18mayAll DayMTB Seven

18mayAll DayNumbat Cup Round 2

18may9:00 am- 4:00 pmPeel Womens and Junior Tour 2019

18may2:00 pm- 5:00 pmAlbany Cycle Club Short Course Championships

19mayAll DayEGCC Len Williams Memorial Handicap

19may - 24All DayMTB The Gibb Challenge

25may1:00 pm- 4:00 pmPDCC Serpentine Road Race

 

All Events

may

4may - 5All DayTom Lowry

4may - 5All DayDownhill State Round 3 - Wellington Mill

4may - 7All DayRide for Sick Kids 2019

4may - 8All Day2019 Pipeline Challenge

4may8:30 am- 12:30 pmPDCC Peel Junior and Women Development Session #2

4may11:30 am- 5:30 pmPDCC Motorplex Kermese

4may2:00 pmAlbany Cycle Club Mt Barker Handicap

5mayAll DayBMX Super Series 4

5mayAll DayWA State Series XCO Round 4

5may8:00 amEGCC Widgie to Norseman Handicap

11may1:00 pm- 4:00 pmPDCC Dog Hill Road Race

11may2:00 pmAlbany Cycle Club Hill Climb

12may8:00 amATTA Season Close Mother's Day Special

17mayAll Day2019 MTBA Fat Bike National Championships

18mayAll DayMTB Seven

18mayAll DayNumbat Cup Round 2

18may9:00 am- 4:00 pmPeel Womens and Junior Tour 2019

18may2:00 pm- 5:00 pmAlbany Cycle Club Short Course Championships

19mayAll DayEGCC Len Williams Memorial Handicap

19may - 24All DayMTB The Gibb Challenge

25may1:00 pm- 4:00 pmPDCC Serpentine Road Race

june

1jun - 2All DayDown South MTB Festival

1jun - 2All DayMTB Downhill State Round - Albany

1jun - 2All DayGoldfields Cyclassic

1jun7:30 amPMBC XCO Round 5

1jun6:30 pm- 10:30 pmPIHCG Bridges Night Ride

2jun7:30 amPMBC XCO Round 6

2jun8:00 amATTA Winter by the Lakes 1 (NPS3)

8jun - 9jun 812:00 amjun 9WAGE Round 4

8jun1:00 pm- 4:00 pmPDCC Serpentine Road Race

9jun7:00 amMTB Numbat Cup Round 3

15junAll DayDr Baynton's 6 Hour

15jun1:00 pm- 4:00 pmPDCC North Dandalup Handicap

16junAll DayBMX Super Series 5

16junAll DayMCC Chidlow Series Race 1

16jun1:27 am- 1:27 amPMBC Duo 50

16jun7:30 amPMBC 60 XCM Race

23junAll DayElement Road Series Round 1 - Swan Valley

23jun8:00 amATTA Winter by the Lakes 2 (NPS4)

29junAll DayMTB Club Round Super D

29jun7:00 amMTB Numbat Cup Round 4

29jun1:00 pm- 4:00 pmPDCC Casuarina Road Race

30junAll DayPDMBC Club Round “Super D”

30jun7:00 amMTB Numbat Cup Round 5

30jun9:00 amBroadarrow to OraBanda Scratch Race

july

6julAll DayBMX Super Series 6

7jul7:30 amPMBC XCO Round 7

13jul - 14All DayECC Tour D'Esperance Handicap and Criterium

13jul1:00 pm- 4:00 pmPDCC Serpentine Road Race

14julAll DayPIHCG Tour of York

14julAll DayKalamunda 50/50

14jul8:00 amATTA Winter by the Lakes 3 (NPS5)

20julAll DayMTB Numbat Cup Round 6

20jul - 21All DayWAGE Round 5

21julAll DayMTB Numbat Cup Round 7

21julAll DayMCC Chidlow Series Race 2

21jul8:00 amEGCC Mt Monger Scratch Race

27jul - 28All DayPDMBC State Round 5

27jul - 28jul 271:00 pmjul 28PDCC Dog Hill Road Race

28julAll DayElement Road Series Round 2

28jul8:00 amEGCC Gidgie Roaster ITT

august

3aug - 4All DayWA State Junior Road and ITT Championships

4augAll DayMTB CX State Championships

10aug1:00 pm- 4:00 pmPDCC President's Cup 2019

11augAll DayBMX Super Series 7

11aug7:30 amEGCC Alice Docherty Handicap

11aug7:30 amPMBC XCO Round 8

11aug8:00 amATTA Winter by the Lakes 4 (NPS6)

17augAll DayThe Collie Donnybrook

18augAll DayMTB Numbat Cup Round 8

18aug7:00 amEGCC Mt Minger Rd ITT (Long or Short Course)

24aug - 25All DayWild West Bike Tour 2019

24aug - 25All DayWAGE Round 6

25augAll DayThe Element Road Series Round 3

25aug7:00 amEGCC Boulder to Redhill Handicap

31aug12:00 pmATTA The 'Panther' Trophy

september

7sepAll DayDwellingup 100

7sep - 8All DayDownhill State Championships- Nannup

7sep1:00 pm- 4:00 pmPDCC Dog Hill Road Race

8sepAll DayBMX Super Series 8

15sepAll DayATTA Pairs Time Trial (2-Up)

15sepAll DayMTB XCO State Championships

15sep7:30 amATTA The 'Gents'

15sep7:30 amEGCC Burra Rocks Handicap

21sep1:00 pm- 4:00 pmPDCC Club Road Race Championships Casuarina

22sepAll DayElement Road Series Round 4

22sep7:30 amEGCC Bonnievale Classic Handicap Race

26sep - 27All DayWA State Schools Championships

28sep - 29sep 2812:00 amsep 29Southern MTB Albany

29sepAll DayBMX Super Series 9

october

6octAll DayPDCC Peel Classic 2019

6octAll DayBMXWA: Pre States - Southern Districts Medina

6oct7:30 amATTA Winter by the Lakes 5

10oct - 12All DayBMX WA State Championships - Southern Districts

12octAll DayThe Beverley Handicap

12oct - 13All DayWAGE Round 7

13octAll DayEGCC Barry Bracegirdle Handicap

13octAll DayThe Beverley Heroic

17oct - 20All DayCape to Cape

19octAll DayEGCC Club Championship ITT

20octAll DayPIHCG Tour of the Jacarandas

20octAll DayPDCC Hilly TT and BBQ 2019

20octAll DayEGCC Club Championship Road Race

20oct7:30 amATTA Spring in Serpentine

26oct - 27All DayWA State Open/Masters Road/ITT Championships

26oct - 27All DayDownhill State Round 6

27octAll DayEGCC Bridge to Bridge ITT Epilogue

november

2novAll DayPIHCG Tour de Gracetown

3novAll DayBMXWA: Super Series 10 - Byford

7nov - 10All DayTour of Margaret River