Latest News

91ST COLLIE COMMUNITY BANK-COLLIE TO DONNYBROOK AND RETURN CYCLING CLASSIC

In 1925 on a typical Collie winter’s day a small field of enthusiastic young cyclists pedalled their way through rain and hail over a rough, gravel bush road in the longest cycle race held by the Collie Cycle Club (CCC) in its short history. 

The club was formed in 1902 as the Collie Bicycle Club and changed to the present name of the Collie Cycle Club in 1924. They raced over a 50 mile course on the Collie to William’s road to the east of Collie through pristine jarrah forest. 

From that inconspicuous club event developed the historic 65 mile (now 104km) Collie to Donnybrook and Return Cycle Classic which has gone on to become one of an Australia’s road cycling classics. Encouraged by the interest aroused by that initial race the CCC resolved to make the race an annual event that would be a test of speed and stamina for the best cyclists in Western Australia.

 

Events:

Collie Community Bank 104 km Collie to Donnybrook and Return Cycling Classic

Prime Industrial 56km Team Time Trial- Cancelled

Bluewaters Power 56km U/17 handicap

Dawson Contracting 40km U/15 handicap

McDonalds “Fit for Life Ride’ 16km participation ride

 

Closing date for nominations midnight Thursday 11th August 2016

 

Where: Collie

When: Saturday, 20 August 2016

Event Host: Collie Cycling Club

Entry Notes: coming

Flyer: click here

Registrations: open now

Enquiries to: Collie Cycle Club colliecycleclub@bigpond.com

Event website/ Facebook: click here

Results:

Full results click here

2016 Collie Community Bank 104km Collie to Donnybrook and Return Cycling Classic Results – sponsored by Bendigo Bank

1st – Guy Kalma

2nd – Ben O’connor

3rd – Nicholas Graham-Dawson

4th – Sean Oneil
5th – Michael Freiberg
6th – Bryce Lanigan
7th – Shaun O’Neill
8th – Juian Lowes
9th – Hayden Turton
10th – Joseph Breheny
11th – Jack Twisse
12th – Doug Stewart
13th – Alec Vukovich
14th – Matthew Upton
15th – Andy Jarvis
Fastest time – Guy Kalma 2hrs 17min 24sec
2nd fastest time – Ben O’Connor 2hrs 17min 26sec
3rd fastest time – Nicholas Graham-Dawson 23 hrs 18min 11sec

1st Female – Sarah McLachlan

2nd Female – Kylie Anticich

3rd Female – Rebecca Mackey

Strudwick Memorial Trophy – Bryce Lanigan. 

1st to turn at Donnybrook- Breanne Rogers 

2nd intermediate sprint – Ben O’Connor

1st intermediate sprint – Michael Freiburg

Youngest rider to finish – Sean Haddleton

1st U/23 rider to finish Colin Rossiter award – Guy Kalma

40km U/15 handicap – sponsored by Dawson Contracting 

1st – Olly Bleddon

2nd – Courtland Wood

3rd – Danica Wiggins

4th – Mathew Connan

Fastest time – Olly Bleddon 1hr 9min 00sec

56km U/17 handicap – sponsored by Bluewaters Power 

1st – Jaco Grimbeek

2nd – Cadel Adams

3rd – Jordan Dawson

4th – Emma Lendrum

Fastest time – Jordan Dawson 1hr 35min

Map: STRAVA link

0
X